Dnia 25.11.2024 uczniowie z klas 0-3 wybrali się na magiczny spektakl stworzony specjalnie dla najmłodszych "Detektyw Pozytywka", który powstał w oparciu o książkę autorstwa Grzegorza Kasdepke. Ruchome budynki, piękna muzyka, piosenki na żywo i efekty świetlne zrobiły ogromne wrażenie na naszych najmłodszych. Przy zachowaniu elementów edukacyjnych, spektakl ukazał ważne wartości, takie jak współpraca, przyjaźń i pozytywne podejście do życia. "Detektyw Pozytywka" dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń teatralnych.
Spektakl dla uczniów "Detektyw Pozytywka"
Kolejne zadania w ramach Czyściochowej Akademii
- 9
W dniu 18.11.2024 dzieci z odziału przedszkolnego rozwiązywały higieniczne łamigłówki w ramach programu edukacyjnego „Czyściochowa Akademia” wraz z jej bohaterem Psem Łapsonem. Zadania w programie stanowią świetną rozrywkę, a równocześnie nawiązują do higienicznych zagadnień takich jak mycie rąk czy ochrona i pielęgnacja skóry. Dzięki temu, poprzez zabawę dzieci dodatkowo utrwaliły wiedzę na temat higieny, ćwicząc przy tym umiejętności takie jak koncentracja czy spostrzegawczość.
Wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie
- 17
W dniu kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Narodu Polskiego - 11.11.2024 r. ks. Krzysztof Kalamaszek pojechał do Lwowa. Tam w imieniu szkół znajdujących się na terenie naszej parafii zapalił znicze na grobach znanych Polaków, których szczątki doczesne spoczywają na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie na Ukrainie.
Znicze z nazwą Szkoły Podstawowej w Przyłęku zapłonęły na grobie Władysława Bełzy - autora „Katechizmu Polskiego Dziecka”, następnie u Marii Konopnickiej oraz u Antoniego Durskiego - założyciela „Związku Gimnastycznego - Sokół”, pomysłodawcy słynnego przysłowia - „W zdrowym ciele, zdrowy duch.” Ks. Krzysztof odwiedził też grób Juliana Konstantego Ordona - bohatera wiersza A. Mickiewicza pt „Reduta Ordona”. oraz najważniejsze miejsce dla Polaków - Cmentarz Orląt Lwowskich, zabitych żołnierzy w walce o obronę Lwowa w latach 1918-1919 r. Znajduje się tam grób gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Na zbiorowych tablicach można zobaczyć wiek walczących o Lwów. Jest nawet pochowany 13-letni chłopiec.
Uwadze ks. Krzysztofa nie umknął wyróżniający się znaczeniem i kolorem - bo jedyny czarny - pusty grób żołnierza, którego szczątki doczesne zostały uroczyście przewiezione do Warszawy i złożone w Grobie Nieznanego Żołnierza, by reprezentować wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na przestrzeni całej historii. Miało to miejsce w dniach 29.10.-1.11.1925 r.
Na końcu wizyty ks. Krzysztof pomodlił się za tych wszystkich, których groby odwiedził oddając ich Bożemu miłosierdziu.
Bieg "LoveLas" w Przyłęku
Organizatorzy zapraszają do kibicowania zawodnikom.
Najmłodsi uczcili rocznicę odzyskania niepodległości
- 8
Jaka jest Polska? Jakie są jej barwy i symbole? Czym się wyróżnia wśród innych państw? Co to znaczy być Polką i Polakiem? Odpowiedzi na powyższe pytania poszukiwali uczniowie z klas od 0 do 3 na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowanego scenariusza w programie „Kodowanie na dywanie”. Poszerzali wiadomości o Polsce, rozwijali logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów i umiejętność pracy zespołowej. Następnie dzieci uczciły święto 11 listopada śpiewając Hymn i robiąc kotyliony.
106 rocznica odzyskania niepodległości
W dniu 7 listopada 2024 r uczniowie naszej szkoły pojechali do Mielca. Tam w Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych „1914 – 1918. Ta wojna zmieniła wszystko” Największe wrażenie na dzieciach zrobiła rekonstrukcja okopu naturalnej wielkości z czasów I wojny światowej. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli również film animowany o sytuacji historycznej poprzedzającej wybuch I wojny światowej i dążenia Polski do odzyskania niepodległości. Nasi uczniowie z zaciekawieniem oglądali też wystawę czasową poświęconą I wojnie światowej. Wystawa pokazywała przekrojowo fronty Wielkiej Wojny, życie cywilów, rozwój medycyny, sztukę okopową i wiele innych tematów. Niektóre eksponaty pochodziły z prywatnych kolekcji. Była to doskonała lekcja patriotyzmu.
1
Pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
W dniu 5 listopada 2024r. w Szkole Podstawowej w Przyłęku odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
W uroczystości tej udział wzięły klasy 0-5 rodzice, dziadkowie i nauczyciele. Program artystyczny w wykonaniu klas 0 – 3 spotkał się z ogromnym aplauzem widzów. Szczególnie z zachwytem obejrzeli oni taniec „Solo Blanca” oraz wysłuchali śpiewanego „Katechizmu dziecka polskiego”.
Pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania pokazali się od jak najlepszej strony i zostali przyjęci do grona uczniowskiego.
4